Při cestě za
lepším slyšením
na věku nezáleží1

Ztráta sluchu je bežná, ale není neřešitelná

Jeden ze tří lidí starších 65 let trpí ztrátou sluchu, která ovlivňuje jeho schopnost komunikace s rodinou a přáteli2. Navzdory obecnému názoru není ztráta sluchu vždy nevyhnutelná. Existují dostupné ověřené možnosti, dokonce i když sluchadla již dostatečně nepomáhají.

Ztráta sluchu s přibývajícím věkem: Je nevyhnutelná?

Jeden z běžných názorů řady lidí je že kochleární implantáty jsou dostupné pouze pro mladé. Ve skutečnosti, kochleární implantáty mohou pomoci lidem každého věku.

Cochlear Implant recipient
"Jsem zpět ve světě slyšících. Opět mohu být sama sebou."

Margaret, uživatelka kochleárního implantátu ze Skotska

Dobře slyšet je základem zdravého stárnutí2

Globální výzkum3 zdůrazňuje důležité souvislosti mezi slyšením a zdravým stárnutím a pomáhá nám lépe chápat, jak slyšení ovlivňuje naše celkové zdraví a pohodu.

Lidé věří, že ztráta sluchu může…

Významný zdravotní problém

Téměř 9 lidí z 10, kteří mají rodinného příslušníka se ztrátou sluchu, říká, že ztráta sluchu ovlivňuje komunikaci s jejich rodinou a přáteli4. Ztráta sluchu ale často přichází postupně, proto je závažnost ztráty sluchu přehlížena nebo brána jako nevyhnutelná.

V případě, že není řešena, stávají se lidé se ztrátou sluchu sociálně izolovanými a méně samostatnými, což zatěžuje rodinné vztahy. Ztráta sluchu je také spojována s dalšími zdravotními problémy jako je kognitivní pokles5, deprese6,7 a celkový osobnostní pokles8. V případech, kdy ovlivňuje schopnost zůstat v práci, má na jedince finanční dopad.

Řešení pro dlouhotrvající slyšení

Řada lidí neví o dalších možnostech, které jsou dostupné, v případě,sluchadla již nestačí.

Když sluchadla již dále nepomáhají, kochleární implantát může být řešením. Kochleární implantát je řešením pro jedince se středně těžkou až velmi těžkou ztrátou sluchu využívající přímou stimulací sluchového nervu.
Je prokázáno, že kochleární implantáty jsou v řadě situací efektivnější pro rozumění řeči než sluchadla4 (například při konverzaci v kavárně nebo restauraci, telefonování, poslechu rádia nebo televize).

Další krok?

Pokud ztráta sluchu ovlivňuje Váš život a neumožňuje Vám dělat věci, které máte rádi, možná je načase se seznámit s možnostmi řešení Vaší ztráty sluchu. Pokud nejste spokojeni s Vašimi sluchadly, promluvte si se svým foniatrem,zda by mohl být kochleární implantát vhodným řešením i pro Vás.

Více informací zde

REFERENCE

 1. Wilkerson BJ1, Porps SF, Babu SC. The Impact of Comorbidities in the Aging Population on Cochlear Implant Outcomes. Otol Neurotol. 2017 Sep;38(8):e285-e288. doi: 10.1097/MAO.0000000000001501.
 2. World Health Organization. Deafness & Hearing Loss Factsheet. Available at https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/deafness-and-hearing-loss
 3. World Health Organization. Ageing and health Factsheet. Available at https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/ageing-and-health
 4. Global state of hearing report 2019. D1591517
 5. Livingston G, Sommerlad A, Orgeta V, Costafreda S, Huntley J, Mukadam N, et al. The Lancet Commissions: Dementia prevention, intervention, and care.
  The Lancet [serial on the Internet]. (2017, Dec 16); 3902673-2734.
 6. Hsu W, Hsu C, Wen M, Lin H, Tsai H, Hsu Y, et al. Increased risk of depression in patients with acquired sensory hearing loss: A 12-year follow-up study.
  Medicine [serial on the Internet]. (2016, Nov); 95(44): e5312.
 7. Barnett S. A hearing problem. American Family Physician [serial on the Internet]. (2002, Sep 1); 66(5): 911.
 8. Stam M, Kostense P, Lemke U, Merkus P, Smit J, Kramer S, et al. Comorbidity in adults with hearing difficulties: which chronic medical conditions are related to hearing impairment? International Journal Of Audiology [serial on the Internet]. (2014, June); 53(6): 392-401.

O způsobech léčby ztráty sluchu se poraďte se svým odborným zdravotníkem. Výsledky se mohou lišit a váš odborný zdravotník vám poradí s faktory, které by mohly výsledek ovlivnit. Vždy si pečlivě prostudujte návod k použití. Některé produkty nemusí být dostupné ve všech zemích. Informace o produktech vám poskytne místní zástupce společnosti Cochlear.
Vyjádřené názory jsou osobními názory jednotlivců. Chcete-li zjistit, zda jste možným kandidátem technologie společnosti Cochlear, obraťte se na svého lékaře.
Cochlear, Hear now. And always, Nucleus a eliptické logo jsou buď ochranné známky, nebo registrované ochranné známky společnosti Cochlear Limited.

D1856546